تبلیغات
ریسمان محکم - جزئیات نسل کشی در میانمار
جزئیات نسل کشی در میانمار
نوشته شده توسط مهدیار در ساعت 05:22 ب.ظ

به گزارش گروه بین‌الملل مشرق، "محمد عزمی" فعال حقوق بشری مالزی در نشستی درباره نسل‌کشی مسلمانان میانمار گفت: هم‌اکنون قریب به 200 هزار مسلمان آواره و بی خانمان در میانمار وجود دارند و آمار کشته‌ها به بالاتر از 52 هزار نفر رسیده است در حالی که بیش از 50 روستا و 26 مسجد کاملاً به آتش کشیده و ویران شده‌اند.

کشتار مسلمانان میانمار به پنج دهه اخیر برمی‌گردد، دولت نظامی میانمار در همبستگی و همراهی با بوداییان افراطی منطقه راخین اقدام به کشتار مسلمانان در دهه های گذشته کردند و این تبعیض نژادی در واقع سیاست اتخاذشده دولت میانمار از سال 1952 میلادی است. این مردم به عنوان ساکنان منطقه آرکان از قرن هفتم هجری در این منطقه بصورت مستقل سکونت داشته اند و پس از اشغال برمه توسط امپراطوری انگلیس، انگلیسی ها آرکان را ضمیمه میانمار یا برمه سابق کردند. در سال 1982 قانون حقوق شهروندی به تصویب رسید که به واسطه این قانون از میان 144 قومیت موجود در میانمار 135 قومیت حق شهروندی دریافت کردند و 9 دسته از اقوام اقلیت از حق شهروندی محروم شدند که بزرگترین این قومیت‌ها، قوم "روهینگیا" است.

وی ادامه داد: دولت میانمار برای رفع اختلافات و مشکلات میان مسلمانان و بوداییان، سیاست کوچ اجباری کل شش میلیون مسلمان روهینگیایی را از منطقه آرکان اتخاذ کرده است؛ البته آمار رسمی جمعیت روهینگیا شش میلیون نفر است اما طبق آمار غیر رسمی جمعیت این قوم که صد در صد آنها مسلمان هستند به هشت میلیون نفر می‌رسد.

دکتر عزمی گفت: به واسطه این سیاست اتخاذشده از جانب دولت، قریب به 150 هزار نفر از مسلمانان آرکان به بنگلادش، 50 هزار نفر به تایلند و 40 هزار نفر به مالزی و تعداد قابل توجهی به دیگر کشورهای آسیایی مهاجرت کردند و در آخرین اظهار نظر رئیس جمهوری میانمار بیان شده است که 800 هزار نفر از این قوم را باید از میانمار اخراج کرد تا تنش‌ها پایان یابد.

وی با انتقاد از جریانات رسانه‌ای بین‌المللی تأکید کرد: عملاً هیچ جریان خبری و رسانه‌ای در باره مردم مسلمان میانمار ایجاد نشده است چرا که دولت مرزهای دریایی و زمینی منطقه آرکان با بنگلادش را مسدود کرده و مانع از حضور خبرنگاران و فعالان بین‌المللی شده است و هیچ محموله کمک‌رسانی را نمی‌توان به آنها رساند. در این میان متأسفانه اخبار رسانه‌های رسمی میانمار، تصویر درستی از وضعیت منطقه ترسیم نمی‌کند و در حال حاضر تنها منابع خبری ما، ارتباطات مستقیم با داخل منطقه آرکان است.

مسلمانان میانمار در دو ماه اخیر هدف تبعیض‌، شكنجه و كشتار قرار گرفته‌اند و ده‌ها هزار خانه، مسجد و روستای متعلق به آنان ویران شده است؛ در حالی كه مدعیان دموكراسی در جهان و رسانه‌های تحت امر آن‌ها، سخن چندانی در این مورد به زبان نمی‌آورند.

به گزارش دفتر مطالعات سرویس بین‌الملل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به رغم آنكه مسلمانان میانمار از سالها پیش هدف تبعیض و ستم حكومت این كشور واقع شده و تحت شكنجه و كشتار قرار می‌گرفتند، اما از دو ماه پیش دور جدیدی از خشونتها علیه آن‌ها آغاز شده است.

دیده بگشا ای صنم

 


»

قالب وبلاگ

قالب میهن بلاگ

بازی آنلاین

بازیگر