تبلیغات
ریسمان محکم - جنگ نرم 2 (فیلم های سینمایی)
جنگ نرم 2 (فیلم های سینمایی)
نوشته شده توسط مهدیار در ساعت 07:34 ب.ظ
 

فیلم های سینمایی واجد عناصر و مولفه هایی از جمله جذابیت,سرگرم کنندگی,تصویر سازی و...هستند که می توانند به راحتی در خدمت مهاجمان فرهنگی قرار گیرند.ایالات متحده که مهم ترین و بیشترین تولید کننده ی محصولات سینمایی در دنیاست همواره سعی کرده ارزش های مورد نظر خود را در قالب این وسیله به مخاطبان خود القا کند و به تعبیری فرهنگ و سبک زندگی امریکایی را جهانی سازد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وارائه الگویی جدید و براساس ارزش های اسلامی و منطبق با شرایط روز توسط ایران اسلامی باعث شد که بخشی از نگاه های مردم دنیا به سمت ایران معطوف شود و این البته با اهداف ایالات متحده و هم پیمانانش ناسازگار بود بنابراین انها از راههای گوناگون سعی کردند روش زندگی و مهم تر از ان بینش ما را مورد تهاجم قرار دهند.در این راستا فیلم های زیادی توسط شرکت های گوناگون امریکایی و اروپایی علیه نظام فرهنگی ما ساخته شد.ان ها سعی کردند با استفاده از انواع تاکتیک های عملیات روانی ,ایران و اسلام را در ذهن مخاطبانشان که اغلب به رسانه های ما دسترسی ندارند,عقب مانده ,تروریست,وحشی و دشمن انسانها معرفی سازند و به زبانی دیگر به ایران هراسی و اسلام هراسی پرداختند. در ادامه ی مطلب به چند نمونه از این فیلم ها اشاره می شود .

انیمیشن پرسپولیس


فیلم پرسپولیس ساخته مرجان ساتراپی ، نویسنده و انیماتور (كارتونیست) ایرانی مقیم فرانسه است .انیمیشن پرسپولیس كه بر اساس رمانی با همین عنوان از مرجان ساتراپی ،  با هشتاد هزار طرح اسلیمی سیاه  و سفید با دست كشیده شده است وبا هزینه  شش میلیون یورو به مدت سه سال تولید شده ، زندگی شخصی نویسنده را با یك مستند سیاسی در هم می آمیزد.

ساتراپی با کمک «وینسنت پارونو» و نود نفر همکار فنی ، کتاب پرسپولیس را به صورت انیمیشن در آورد که در آن کاترین دونوو ، دانیل داریو و چیارا ماسترویانی و سیمون آبکاریان به جای شخصیت های فیلم حرف می زنند.

آنچه با عنوان «پرسپولیس» در سینماهای غرب به اکران در آمد ، در واقع مجملی بود از کتاب چهار جلدی پرسپولیس.

در قسمتی از فیلم ، مرجان کوچک شعارهایی مثل «شهدا در قلب ما هستند » و یا «حجاب ، آزادی زن است» را به باد مسخره می گیرد.

پرسپولیس از سال های دفاع مقدس به عنوان حادثه ای که صرفا در آن کشتار و بدبختی بوده و به دلیل فروش سلاح های امریکابه طرفین درگیری به وقوع پیوسته یاد می کند و اشاره ای به آغازگر جنگ و اهداف استکباری آن و تجاوز به خاک ایران نمی کند . از طرفی در صحنه ای که در مورد کشته شدن رزمندگان در جبهه ها صحبت می شود در تصویرعده ای در حال فرار و گریختن نشان داده می شود که توسط دشمن کشته می شوند.از سویی دیگر در این اوضاع مرجان به عنوان نمونه ای از جوانان ایرانی در حال جستجو برای خرید آهنگ های مایکل جکسون و  Iron Madon است.و تنها طبقه خاصی از مردم مثل پسر خدمتکار قصد شرکت در جنگ را دارند که او هم به وسیله تو صیه های پدر و مادر مرجان منصرف می شود.

پرسپولیس علیه حجاب و نمادها و هنجارهای ارزشی است و با ردی از «جوهر سیاه» زندگی مرجان را از کودکی روایت می کند که در خانواده ای کمونیست بزرگ می شود. پدربزرگ در زندان شاه و عمویش در زندان انقلاب کشته می شوند.

در بخشی از فیلم ، عموی مرجان به افق دوردستِ بعد از دریای خروشان(رودخانه ارس) می نگرد که کاخ کرملین با آرم داس و چکش بر بلندای آن هویدا می شود و چنین القا می کند که کمونیسم مامن و پناهگاه انسان آشوب زده و مضطرب است.

عموی مرجان در بخش دیگری از فیلم رای قاطع مردم به جمهوری اسلامی ایران را چنین توصیف می کند:«طبیعی است ، چراکه نصف مردم بی سواد هستند ... هر انقلابی دوره گذار دارد و دوره گذار این انقلاب ، جمهوری اسلامی است

برای دیدن نقد کامل و تصاویر اینجا را کلیک کنید


فیلم سنگسار ثریا میم

فیلم «سنگسار ثریا.میم» به کارگردانی سیروس نورسته و براساس کتابی به همین نام نوشته فریدون صاحب‌جم كه در 1994 منتشر شد ، ساخته شده است. كارگردان و نویسنده این فیلم مدعی هستند ؛ داستان این فیلم واقعی و بر اساس رویدادی است(Based on a True Story) كه در اوت 1986 (مرداد 1365)در دهكده ای كوچك در جنوب غربی ایران روی می دهد .

داستان فیلم این گونه است كه قربانعلی شوهر ثریا قصد دارد با دختری 14 ساله ازدواج كند اما وضع مالی‌ او چندان رضایت‌بخش نیست كه خرج دو خانواده را متحمل شود، بخاطر همین تصمیم می‌گیرد كه ثریا را طلاق دهد! در مقابل، ثریا هم كه با داشتن 4 فرزند نگران مخارج زندگی‌اش است و با قربانعلی مخالفت می‌كند. قربانعلی برای رها شدن از این مشكل بزرگ! چاره‌ای می‌اندیشد؛ پناه بردن به روحانی روستا و كمك خواستن از او برای تهمت زدن به ثریا و در نهایت محكوم كردن او به سنگسار! تنها بخاطر اینكه از شر همسر اولش راحت شود و اینكه بخواهد آزادانه با دختری دیگر ازدواج كند! همه این داستان را زهرا ، خاله ثریا (شهره آغداشلو) برای یك خبرنگار فرانسوی تعریف می‌كند كه اتفاقا آن حوالی ماشینش خراب شده است. زهرا او را می‌بیند و ماجرای سنگسار خواهر‌زاده ‌اش را برای او تعریف می‌كند تا آن خبرنگار آزادی‌خواه و طرفدار حقوق زن و حقوق بشر ! به خارج از كشور برود و فریاد مظلومیت زنان ایرانی را به گوش جهانیان برساند!!!

 

فیلم شبی با پادشاه


 

فیلم شبی با پادشاه، روایت استر بانوی مقدس یهودیان است كه  مدعی گویای مظلومیت كاذب یهودیان در ایرانِ  زمان خشایارشا است در حالی كه یهودیان بر اساس كتاب مقدس ۷۵۸۰۰ نفر از ایرانیان به قتل رساندند و یك هولوكاست ایرانی (قتل و عام ایرانیان توسط یهودیان) را راه انداختند  و چه بسا این رقم كمتر از آنی باشد كه نشان دهنده تعداد دقیق كشته شدگان ایرانی به دست یهودیان باشد. یهودیان و به ویژه صهیونیست ها در سالروز چننین واقعه ای جشن  ایرانی كشان یا عید پوریم را برگزار می نمایند.

 

عید پوریم» در واقع جشن قتل عام و هولوكاست دهها هزار ایرانی است كه صحت آن مورد تأیید عهد عتیق است و یهودیان نه به عنوان یك واقعه تاریخی بلكه به عنوان روایتی مقدس كه به آن ایمان دارند و هر ساله نیز سالروز «هولوكاست ایرانی» را جشن می‌گیرند.


فیلم دوشیزگی

با توجه به اینکه ساخت فیلم ضد ایرانی با حضور چند بازیگر ایرانی و عوامل ایرانی در صنعت سینمای آمریکا (هالیوود)، چیز چندان جدیدی نیست ولی این بار در تازه ترین اقدام خود گروهی چون «کاوه اعتماد مقدم» طراح صحنه، «کامران ملک مطیعی»، «حسین مردانی»، «نینا نائینی» و «میشل فریور»، بازیگر تا «سیما بینا» خواننده و «طناز طاهری» طراح جلوه‌های ویژه، همه و همه ایرانیان پشت کرده به سرزمین‌شان جلوی دوربین «سعید خوزه» کارگردان متولد ایران - گرد هم آمده‌اند تا فیلمی ضد ایرانی را در کارنامه زندگی‌شان به ثبت رسانند.

فیلم ضد ایرانی «دوشیزگی» با بودجه‌ای بالغ بر یک میلیون و 500 هزار دلار که آخرین مراحل پس تولید خود را پشت سر می‌گذارد، داستان دختری ایرانی به نام «رها» است که در یک خانواده مذهبی زندگی می‌کند ولی او که قبل از ازدواجش روابط نامشروع داشته، زمانی‌که تن به یک ازدواج اجباری می‌دهد، دچار مشکلات زیادی می‌شود که در این میان یک دختر روس و فرانسوی تلاش می‌کنند تا زندگی او را نجات دهند.

فیلم به مسائلی از قبیل قتل‌های ناموسی، قاچاق زنان و دیگر مشکلات زنان در خاور میانه و اروپا می‌پردازد.

«کامران ملک مطیعی» که در میان مردم ایران به عنوان دکتر در فیلم طنز «زیر آسمان شهر» شناخته شده است، در این فیلم نقش پدر دختر را بازی می‌کند که فرد بسیار متعصب، غیر منطقی و خشنی است.

سعید خوزه کارگردان و تهیه کننده

فیلم «دوشیزگی» قرار است از اواخر سال 2012 در برخی جشنواره‌های سینمای غرب و سال 2013 در برخی از سینماهای جهان به نمایش درآید.

به گزارش فارس، ساخت فیلم‌های ضد ایرانی با فضایی دور از واقعیت در هالیوود اگرچه نشان‌‌دهنده سیاست ایران‌ستیزانه دولتمردان آمریکایی است که خود را در پشت این سینمای هزار رنگ پنهان کرده‌اند ولی شاید بتوان بخشی از آن را به گردن عدم شناخت آن ها از فضای درونی ایران انداخت، ولی زمانی که یک فیلم ضد ایرانی را افرادی می‌سازند که نه تنها زاده ایرانند بلکه در این سرزمین رشد کرده‌ و بالیده‌اند، سوال برانگیز به نظر می‌رسد؟!

 


»

قالب وبلاگ

قالب میهن بلاگ

بازی آنلاین

بازیگر