تبلیغات
ریسمان محکم - جنگ نرم 3 (بازی های رایانه ای)
جنگ نرم 3 (بازی های رایانه ای)
نوشته شده توسط مهدیار در ساعت 01:27 ب.ظ
تولید و پیدایش بازی های رایانه ای به سال 1962 بر می گردد که استیفن راسل از دانشجویان دانشگاه ام ای تی , نخستین بازی رایانه ای را با نام ((جنگ فضایی)) نوشت که داستان بازی همان جنگ سفینه ها بود و بازیگر می بایستی سفینه ی طرف مقابل را نابود می کرد .بعد از ان شرکت اتاری در سال 1973 بازی ((پونک)) را ساخت که چندان خلاقیتی در ان وجود نداشت .در اواسط دهه ی 1980 بازی ها بیشتر به سمت داستان های جنگی پیش ر فتند .علت ان فضای تشنج امیز داخلی امریکا و نیز تنش ان کشور با شوروی و شرایط خاص دولت ریگان , رئیس جمهور وقت امریکا بود.
در حال حاضر ساخت و تولید بازی های رایانه ای روندی صعودی به خود گرفته است و با شتاب زیاد در حال گسترش است.امار ها از تولید سالانه 3-4 هزار نسخه را خبر می دهند. كه تولید این بازى‏ها در دنیا تنها در انحصار چند شركت آمریكایى و ژاپنى است. 
بیش از 30 میلیون نفر در سراسر جهان، بخشى از اوقات فراغت خود را با بازى‏هاى رایانه‏اى پر مى‏كنند كه بالغ بر 10% آن‏ها بین 4 تا 7 ساعت از زندگى روزمره‏شان را به این كار اختصاص داده‏اند؛ این آمار علاوه بر آن‏كه گستردگى بازى‏هاى رایانه‏اى را نشان مى‏دهد، از وابستگى روانى به این بازى‏ها حكایت دارد. 

نتایج تحقیقى نشان مى‏دهد كه 56% جوانان ایرانى علاقه بسیار زیادى به بازى‏هاى رایانه‏اى و استفاده از اینترنت در اوقات فراغت دارند؛ به گونه‏اى كه از میان 2/64% جوانانى كه در زمان اوقات فراغت خود مشغول بازى مى‏شوند، 7/38% بازى‏هاى رایانه‏اى را انتخاب مى‏كنند. 
بیشتر بازی های رایانه ای به منظور تحقق اهداف زیر تولید و به صحنه ی بین المللی عرضه شده است.
تشریح خط مشی ها , اهداف و مقاصد سیاسی کشور خودی برای مخاطبان و ارائه استدلال های پشتیبانی از ان خط مشی ها.
برانگیختن افکار عمومی به طرفداری و یا علیه یک عملیات نظامی.
پشتیبانی از تحریم های اقتصادی و دیگر اشکال غیر قهر امیز اعمال فشار علیه دشمن.
عنصر مشترک اغلب بازی های رایانه ای این است که کاربر در نقش یک سرباز شجاع , نیروی زبده ی غربی با مشخصات ویژه ی امریکایی و یا در برخی موارد نیروهای حافظ صلح سازمان ملل برای گسترش ازادی های فردی و مبارزه با گروه های سیاسی و تروریستی و موجودات فضایی و تخیلی است.ایالات متحده امریکا سعی دارد با این برنامه های فرهنگی تجاوزات نظامی خود را در میانملت امریکا و سایر ملت ها امری عادی , انسان دوستانه و به منظور گسترش صلح و دموکراسی در سطح جها نشا دهد . سعی می شود این موضوع القا شود که امریکا نماد خیر مطلق و هر فرد , گروه و یا دولتی که مخالف اوست محور شرارت و نماد شیطان است. 
در بازی های رایانه ای که علیه ارزش های اسلامی  و کشور های مسلمان ساخته می شود , مکان های  منقش به تصاویر اسلامی و رنگ سبز , مساجد و مکان های مذهبی محل تجمع  تروریست هاست  و عمدتا تک تیر انداز ها بالای مناره های مساجد , موضع گرفته  اند و به سوی شما تیر اندازی می کنند . از زبان فارسی و عربی برای بیان زبان تروریست ها استفاده می شود و صدای پس زمینه تلاوت ایات قران , اذان ,صلوات و سایر شعائر اسلامی است.
به عنوان مثال در بازی رایانه ای  ((دلتا فورس)) در یکی از صحنه ها که در سال 2005 میلادی اتفاق می افتد شما برای مبارزه با تروریست ها به ایران حمله می کنید که این بخش از بازی سه مرحله دارد :در یک مرحله به جزیره ی خارک حمله می کنید و در مرحله دیگر به یک پایانه نفتی در خلیج فارس که نیروهای نظامی از انجا محافظت می کنند . در این مرحله علاوه بر کشتن نیروهای نظامی کلاسیک با نیروهای دیگری با لباس شخصی مواجه می شوید که به نظر می رسد بیانگر نیرو های بسیج مردمی ایران است.
در ادامه مطلب به معرفی  تعدادی از این بازی توجه کنید:
بازى رایانه‏اى جنگ ژنرال‏ها 
در این بازى شما در نقش سربازان آمریكایى، مأموریت مبارزه با تروریست‏ها در نقاط مختلف جهان همچون عراق به منظور مبارزه با بعثیان، یا در افغانستان براى مبارزه با گروه القاعده مى‏روید. در عراق و افغانستان تروریست‏ها با رنگ سبز نمایش داده مى‏شوند؛ ماشین سبز، كلاه نظامى سبز، پرچم‏هاى سبز رنگ و حتى كلاهك موشك‏ها با رنگ سبز نمایش داده مى‏شوند. هرچند كه بسیارى از شركت‏هاى ساخت بازى‏هاى رایانه‏اى در بازى‏هایشان به صورت موردى بازى‏هاى این‏چنینى دیده مى‏شود، ولى بنظر مى‏رسد چند شركت مانند شركت كوما، ریالتى گیمز و شركت كانفلیكت با این هدف كه تجاوزات نظامى آمریكا را در اقصى نقاط جهان توجیه كنند تأسیس شده‏اند. 

بازى رایانه‏اى IGI 2 
در یكى از مراحل این بازى شما در لیبى وارد عملیات مى‏شوید. صداى قرآن و صلوات به گوش مى‏رسد. نام خداوند (الله) و نام پیامبر (محمد)(ص) بر روى دیوار نقش بسته است و در یك مرحله دیگر تروریست‏ها به صداى رادیو فارسى ایران گوش مى‏دهند. 

بازى رایانه‏اى حمله به ایران‏ 
در این بازى رایانه‏اى كه پنجاه و هشتمین مأموریت بازى شركت كومار وار است، سربازان آمریكایى وظیفه دارند ضمن حمله به تأسیسات هسته‏اى نطنز، دانشمندان ایرانى را از بین ببرند و یك دانشمند را زندانى كنند. 
شركت سازنده این بازى (كوما) ادعا كرده است: «از آنجا كه در زمینه اهداف واقعى ایران از غنى‏سازى اورانیوم به منظور تبدیل شدن به دومین كشور اسلامى (پس از پاكستان) داراى بمب اتمى تردیدى وجود ندارد و از سوى دیگر حمله نظامى گسترده و اشغال ایران مى‏تواند با توجه به در تیررس بودن منابع نفتى خاورمیانه از سوى ایران به گسترده شدن دامنه جنگ در منطقه بیانجامد، یك عملیات نظامى كوچك به منظور نابودى پایگاه هسته‏اى و فناورى اتمى ایران، بیشتر مى‏تواند مانع از دستیابى این كشور به بمب اتمى شود.» 

كیت هالپر به سایت فارسى بى.بى.سى گفته است: «هنوز خیلى از آمریكایى‏ها از برنامه هسته‏اى ایران نگرانند. براى‏همین ما به بازآفرینى موقعیت‏ها دست مى‏زنیم تا بحث‏هاى مرتبط را پوشش دهیم. كاربران زیادى با ارسال طومار اینترنتى به ما گفتند كه این بازى را به دلایل سیاسى دوست ندارند، ولى ما یك مؤسسه سیاسى نیستیم. این بازى فرصتى ایجاد مى‏كند كه ما به برنامه اتمى ایران فكر كنیم.» 

با این حال توجیه طراحان بازى در تولید این بازى، استناد به جمله‏اى از جرج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریكا است كه گفت، در برابر تهدیدات هسته‏اى جمهورى اسلامى تمام گزینه‏ها قابل بررسى است. 

بازى رایانه‏اى نجات گروگان‏هاى آمریكایى (Iran Hostage Rescue) 

در این بازى كه بازهم محصول شركت كوما است، شما در نقش نیروهاى ویژه‏اى هستید كه وظیفه‏تان نجات گروگان‏هاى آمریكایى است كه در سفارتخانه آمریكا در تهران زندانى‏اند. این بازى به مناسبت فرارسیدن بیست و پنجمین سالگرد این حادثه (1383 ه.ش) به بازار عرضه شد. شركت سازنده اعلام كرد كه براى ساخت این بازى از اسناد رسمى و نیز فیلم ویدئویى مصاحبه با آنتونیو مندز؛ از مسؤولان سابق سازمان سیا استفاده شده است. 
هرچند این شركت، با تحریف اتفاقى كه منجر به شكست مفتضحانه آمریكا در طبس شد، بازى را با پیروزى نیروى ویژه به اتمام مى‏رساند. البته نكات دیگرى در بازى Iran Hostage Rescueبه چشم مى‏خورد كه توجه به آن‏ها ضرورى بنظر مى‏رسد. 

در قسمت دوم بازى وقتى شما وارد استادیوم مى‏شوید تا با استفاده از هلى كوپتر از آنجا خارج شوید، اتوبوسى را مى‏بینید كه تصویر امام خمینى و یك بسیجى بر روى آن نقش بسته است و روى آن نوشته شده است: «پرورش جوانان خداجوى بسیجى فتح الفتوح امام است.» و با فونت كم رنگ‏تر زیر آن به نظر مى‏آید نوشته «مقام معظم رهبرى» كه نوشته این متن روى اتوبوس با زمان اتفاق مورد نظر همخوانى ندارد. آیا این موضوع عمدى است یا یكى از اشتباهاتى است كه به علت بى‏دقتى اتفاق افتاده مانند نوشته‏هاى روى كارتن‏هاى حاوى توپ‏هاى ورزشى در استادیوم. 

. بازى رایانه‏اى سام ماجراجو در پرسپولیس‏ 
در این بازى در اوایل قرن 22 زمین تحت حمله مزدوران اهریمن جهانى قرار مى‏گیرد و نوع بشر در معرض نابودى كامل است. شما در نقش سام استون ملقب به سام ماجراجو بى‏درنگ براى تغییر گذشته با استفاده از یك دستگاه قدیمى به نام دروازه زمان به گذشته بر مى‏گردید تا نسل بشر را از خطر نابودى حفظ كنید. 
شیاطینى كه به اهریمن جهانى كمك مى‏كنند عبارتند از: كامیكاز بى‏سر و عقرب بالغ، زامبال و غول لاوا كه هر كدام از این شیاطین اسلحه‏اى دارند كه با آن به شما ضربه مى‏زنند. 
عقرب بالغ یكى از ایادى شیطان است. او جنگجویى مذهبى است كه از نژاد اولیه بندپایان به‏وجود آمده و به‏خاطر عقاید مذهبى‏شان بسیار متخاصم‏اند. یكى دیگر از این شیاطین، كامیكاز بى‏سر است. او یك سرباز سیرین است كه اهریمن جهانى او را زنده كرده و كنترل زندگى آن را در دست دارد. این موجود به شكل یك انسان فاقد سر است (بدون سر بودن او به معناى نداشتن عقل و شعور و منطق است)، بنابراین او را براى عملیاتى مانند عملیات انتحارى به خدمت گرفته است. كامیكاز بى‏سر دو بمب در دستان خود حمل مى‏كند و هنگامى كه به اندازه كافى به هدف نزدیك شد، آن را فعال مى‏كند. هرچقدر به شما نزدیك‏تر باشد خسارت بیشترى به شما وارد مى‏كند. هرچند كه خود نیز پس از انجام این عمل نابود و متلاشى مى‏شود. كامیكاز بى‏سر بصورت غیرمستقیم این عمل را كه به عملیات شهادت‏طلبانه مسلمانان شباهت دارد، عملى شیطانى تلقى كرده كه فاقد هرگونه پشتوانه عقلانى است. براى مبارزه با شیاطین شما به محل‏هایى شبیه معابد و مساجد مى‏روید؛ اماكنى كه پر از طرح‏ها و نقوش اسلامى است. 
مثلاً در بسیارى از مراحل كه داراى طرح‏هاى اسلامى است چنانچه روى این تصاویر بزرگنمایى كنیم، نام على بر روى آن‏ها نقش بسته است و در نهایت شما پس از گذراندن مراحل سخت و دشوار در كلیسا! با اهریمن جهانى روبه‏رو شده و در نهایت او را شكست مى‏دهید. حتى پایان بازى، بیشتر با نماد غربى مذهب یعنى كلیسا به پایان مى‏رسد و این را به ذهن كاربر منتقل مى‏كند كه مسیحیت عامل آرامش، صلح و مودت و اسلام عامل خشونت و... است و به نوعى كودك و نوجوان و جوان مسلمان را نسبت به دین اسلام بدگمان مى‏نماید و در نهایت در ضمیر ناخودآگاه وى، زمینه‏هاى انحراف و خروج از دین اسلام را فراهم مى‏كند. 
با دقت در مطالب ذكر شده مى‏توان فهمید كه رسانه نوظهور بازى‏هاى رایانه‏اى با توانمندى‏ها و ویژگى‏هاى خاص خود بعنوان ابزارى نوین براى عملیات روانى و قدرت نرم دشمن تبدیل شده‏اند. سربازان رایانه‏اى بى‏هیچگونه حساسیت، نظارت و كنترل تا عمق خانه‏هایمان نفوذ مى‏كنند!؟ 
با مطالب عنوان شده، دیگر نمى‏توان به بازى‏هاى رایانه‏اى تنها بعنوان ابزار جذاب براى تفریح و سرگرمى كودكان و نوجوانان نگاه كرد؛ بلكه باید به آن‏ها از دید دشمنان تفكر اسلامى نگریست و در مقابل با تولید جانشین‏هاى مناسب براى اینگونه بازى‏ها باتوجه به عمق منابع ملى و مذهبى به مبارزه با این تجاوز پرداخت.


یک بازی رایانه ای در کشور اتریش با سیاستی کاملا ضداسلامی و با هدف مبارزه با اسلام طراحی شد و برای استقاده عموم به خصوص کودکان روی سایت های اینترنتی قرار گرفت.

به گزارش شبستان این بازی به گونه ای طراحی شده است که در آن کاربر باید تمام مناره مساجد در اتریش را نشانه بگبرد و در بخش دیگر که نماز مسلمانان طراحی شده است باید با برهم زدن صف های نمازگزاران مانع انجام این فریضه شود، در غیر این صورت و با از دست دادن زمان مشخص شده بازی را از دست می دهد و می بازد.

بنابر این گزارش،احتمال دارد دادگاه عالی اتریش این بازی را ممنوع کند چراکه به طور علنی دست به توهین علیه اسلام زده است و به یقین پیامد هایی را برای دولت این کشور خواهد داشت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، حزب افراط گرای جرمنوفن اتریش که طراح اصلی این بازی است بسیاری از مسئولان سیاسی و مذهبی کشور را متقاعد کرده است تا در حمایت از این بازی در برابر مخالفتهای احتمالی بایستند.

در این راستا، این حزب میلیونها یورو هزینه را برای جذب حمایت به عمل خود متحمل شده است و حتی قول دادن میلیونها یوروی دیگر را به برخی مخالفان طرح داده است.
گفتنی است، حزب لیبرال اتریش، یکی از حامیان این طرح در سال ۲۰۰۲از کمک های میلیونی صدام حسین، دیکتاتور وقت عراق بهره مند می شده است و همین کمک ها در بقای این حزب تاثیر به سزایی داشته است.


به گزارش فارس، شرکت «یوبی‌سافت» (Ubisoft) سومین شرکت بزرگ تولید کننده بازی‌های ویدئویی در جهان، سری جدید از مجموعه بازی‌های ویدئویی «اسپلینترسل» (Splinter Cell) با نام «لیست سیاه» (Blacklist) را در جریان کنفرانس مایکروسافت در نمایشگاه 2012 بازی‌های ویدئویی E3 معرفی کرد. موضوع داستان این بازی که در مرز ایران و عراق اتفاق می‌افتد از این قرار است که کشورهای منطقه (ایران و عراق) که از سال‌ها جنگ و اشغال آمریکا در منطقه به ستوه آمده‌اند تمام منابع خود را برای دادن اولتیماتوم به آمریکا جمع می‌کنند و به آمریکا می‌گویند یا نیروهای خود را خارج کند یا با عواقبش روبرو خواهد شد و ما جنگ را به شما می‌دهیم. دولت آمریکا که منافع خود در منطقه را در معرض خطر می‌بیند جاسوس و مأمور ویژه خود به نام فیشر را به مرزهای ایران و عراق و کردستان اعزام می‌کند تا سرکرده تروریست‌ها را شناسایی و از بین ببرد. نکته قابل توجه در این بازی صحبت کردن برخی از شخصیت‌های بازی و حتی خود فیشر به زبان فارسی است و فیشر با نیروهای ایرانی نیز درگیر می‌شود. گفتنی است بنا به گفته سازندگان بازی ویدئویی لیست سیاه، این بازی در بهار 2013 برای کنسول‌های بازی X360، PS3 و PC منتشر خواهد شد.

 •  کانتر بازی ضد اسلام و تشیع
[http://www.aparat.com/v/4725def596208e15cc8989dd2774e275135870]

 •  نقد کامل بازی ضد اسلامی ASSASSINS CREED
[http://www.aparat.com/v/4ad4ac5d24d3701c6387faa0c6a5710789577]

•   پس از ورود نسل تلفن های همراه آیفون، بازی انگری بردز و یا پرندگان خشمگین، در سال ۲۰۰۹ توسط شركت رویو تولید و توسط شركت چیلینگو به بازار عرضه شد كه در اواخر سال ۲۰۱۰ ،شركت رویوی خود به صورت مستقل تولید و توزیع بازی را بر عهده گرفته است. این بازی پس از مدت اندكی توانست كه در میان كاربران موبایل محبوبیت فوق العادی ای كسب كند و پس از آن نسخه آنلاین این بازی و نسخه مخصوص كامپیوترهای خانگی نیز وارد بازار شد. و امروز كمتر گیموری است كه با این بازی ساده و جذاب ناآشنا باشد. انگری بردز چیست؟
به گزارش فرهنگ به نقل از نیمروز  داستان بازی در نوع خود بسیار جالب است. شما در نقش پرندگانی ظاهر می‌شوید كه تخم مرغهای شما توسط چند خوك بدطینیت دزدیده شده و شما نیز با تمامی بستگان خود كه شامل انواع پرنده می‌شود برای آزاد كردن تخم مرغهای خود و از بین بردن این حیوانات بد جنس به آنها حمله می‌كنید. هر چقدر كه شما بتوانید با تعداد كمتری پرتاب ،خوكها را از بین ببرید دارای امتیاز بالاتر و در نتیجه ستاره های بیشتری خواهید بود كه به ارتقاء امتیاز و رتبه شما در بین دوستان خود كمك فراوانی خواهد كرد.

برای این كار ،شما باید با استفاده از منجنیق ،پرندگان خود را به سوی ساختمان‌های نامتعادل خوك ها پرتاب كنید تا بتوانید تخم مرغهای دزدیده شده خود را پس بگیرید.محوبیت این بازی به حدی است كه میكائیل هد رئیس اجرایی شركت سازنده این بازی در گفتگو با مجله سرگرمی ورایتی گفت كه این شركت و چندین شركت هالیوودی در حال مذاكره هستند تا این بازی به یك داستان سینمایی بدل شود و البته تریلر شبیه سازی شده سینمایی آن كه خود شركت فنلاندی آنرا تولید كرده است در یوتیوب بیش از ۵ میلیون بازدید داشته است.  
این پایان اپیدمی پرندگان خشمگین نیست و خبر نخستین پارك بازی كودكان، الهام گرفته از بازی پرطرفدار "انگری بردز”( Angry Birds) در فنلاند، نشان دهنده محوبیت روزافزون این پرندگان بد اخلاق است! آغاز بهره برداری ها در ایران نیز یكی از محبوب ترین بازی های موجود پرتاب همین پرندگان خشمگین است! و بسیاری از جوانان و نوجوانان ترجیح میدهند كه اوقات خود را با این بازی ساده و در عین حال جذاب سپری كنند.حال كه این بازی توانسته است محبوبیتی جهانی كسب كند، و بسیاری از مردم دنیا به نوعی به این بازی وابسته شده اند، زمان بهره برداری نیز فرارسیده است و سازندگان آن میتوانند از اهداف پنهان خود رونمایی كنند. در نسخه پیشین این بازی (Angry Birds Space) در یكی از مراحل آن، شما مجبور بودید به موانعی حمله كنید كه شباهت بسیار زیادی به برج میلاد در تهران و همچنین نقشه كشور ایران داشت. و پیروزی شما در گرو حمله به این نماد ها بود.


                                    
اما این پایان خصومت سازندگان این بازی نبود و این بار و در نسخه جدید این بازی (Rovio mobile ltd ver: 2.2.0) شما موظف به تخریب موانعی هستید كه شباهت خاصی به مساجد و اماكن مذهبی مسلمانان دارند. برای رسیدن به اهداف بازی باید بارها و بارها مسجدی را خراب كنید و همچنین خوك هایی كه داخل مسجد ساكن هستند را باید از بین ببرید! بهره برداری های سیاسی و نژاد پرستانه از بازی های رایانه ای و محصولات سرگرم كننده حربه جدیدی نیست و همواره این روش در راستای تهاجم فرهنگی به باور های مسلمانان و به ویژه ایرانیان مورد استفاده بوده است. 

اما نكته مهم است این است كه آیا جوانان ایرانی و یا مسلمانان دیگر كشور ها كه تا پیش از این، از انجام این بازی لذت می برده اند حاضر هستند كه این بازی را تحریم كنند و یا اینكه به تخریب مساجد ادامه خواهند داد؟!؟

 

»

قالب وبلاگ

قالب میهن بلاگ

بازی آنلاین

بازیگر